Amasya ‘da Nerede Ne Yenir ?

Amasya Çörekçisi Galip

Amasya ‘da her şeyi bir kenara bırakıyoruz ve sabahın erken saatlerinde Amasya’daysanız başka yerde durmadan yada ne yesem diye düşünmeden Amasya’nın meşhur Çörekçisi Galip Ustanın dükkanına uğruyoruz.

Gerçekten efsane çörekleri var. Her gelen 5’er 10’ar alıp gidiyor. Tabi burada sadece çörek yok çeşit çeşit ve daha önce denemediğiniz tatları bulabilirsiniz. Amasya çöreği, cevizli burma çörek (Haşhaşlısı da var) dışında; Amasya yağlısı, kurabiyeler, su böreğini de deniyebilirsiniz. Hatta ev yapımı makarna bile alabilirsiniz.

Aldığımız çörek paketinin üzerindeki Hasan Yörgüç imzalı şiir de gerçekten çok hoşuma gitti burada da paylaşmadan olmaz dedim.

Bu arzumu hep belirttim ısrarla

Doyulmuyor her sohbete dostlarla

Hakkı usta’ya çörekleri ısmarla

Demli çayı tez yetiştir bekleme.

Ahmet usta çörekler yapar has undan

Pazar günü keşkek gelir fırından

Doğla’ların çöreğinin tadından

Daha güzel başka lezzet bekleme

Adres : Prinçci Mah. Habibi Sok. No:10/A (Bimarhane Arkası) Merkez–Amasya

Telefon : (0358) 218 27 16

İnternet Sitesi : Tıklayın


Amesia Mutfağı

Yeşil Irmağın kıyısında Amasya yemeklerinin tadına bakacağınız bir yer burası. Amasya’ya ait bir çok farklı yöresel tadı bulabileceğiniz, (Toyga çorbası,keşkek,etli bamya,fırında kuru fasulye,baklalı dolma,mantı) eğer göle bakan kısımda bir masaya oturabilirseniz gerçekten huzur bulacağınız bir mekan burası. Ben gerçekten çok beğendim. Hem doyurucu hemde fiyatları çok pahalı değil bu yüzden de memnun kaldım ve bir kaç farklı yemeğin tadına bakabilme fırsatım oldu.

Bir de bizim gibi, iki üç kişi gidiyorsanız herkesin farklı yemek söylemesi hem gözünüzü hemde karnınızı doyuruyor.

Amesia Mutfağından gerçekten memnun kaldım ve ikinci gidişimde de hiç düşünmeden ve başka bir yer aramadan burada yemeğimi yedim.

Adres : Hatuniye Mahallesi Hazeranlar Sokak No:3 Amasya

Telefon : (0358) 218 22 23


Ali Kaya Restaurant

“Amasya dört kaya ortada Ali Kaya” deyimi ile de meşhur olduğunu ispatlamış bir işletme Ali Kaya Restaurant. Amasya’ya tepeden bakmak isterseniz eğer burada yemeği düşünebilirsiniz. Amasyanın çeşitli tatlarını bulabileceğiniz mekanın Tokat Kebabı meşhurmuş.

Biz Amasyalı bir arkadaşımdan orası çok pahalı ama manzarası var gidebilirseniz gidin demesi üzerine hem Amasyayı tepeden görelim hemde fiyat kontrolü yapalım diyerek gittik. Manzara kesinlikle efsane buna hiç kimse karşı çıkamaz. Amasyayı hiç dolaşmayın, buraya gelin her yer ayaklarınızın altında gezmenize bile gerek kalmaz diyebilirim 🙂 Hele ki benim gibi fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, gerekirse yürüyerek çıkın ama illaki gelin buraya.

Birazda eleştiri yapmak isterim, servis hakikaten çok yavaş ve garsonlar canından bezmiş gibi hareket ediyorlar. Fiyatların Amasya standartlarının üzerinde olduğunu düşünürsek bu durum bizim canımızı sıksa da umarız sadece bizim bulunduğumuz zamanda böyledir diye düşünerek yemeklerimizi söyledik. Benim sipariş ettiğim Tokat Kebabının etlerinin bir çoğunun ısırılamayacak ve kesilmeyecek sertlikte olması bana son darbeyi vurdu. Bende mi bi gariplik var diye kardeşime de söyledim aynı düşünceyi paylaştı. Sadece patlıcanları, aradan bulduğum ve kesebildiğim etlerle birlikte yedim. Benim şansızlığım diyelim. Kardeşim ve kuzenimin sipariş ettiği Çoban Kebabu ve Karışık Izgaranın da tadına baktım, gerçekten lezzetli olduğunu da söylemezsem haksızlık etmiş olurum.

Adres : Çakallar Mevkii, Merkez / AMASYA

Telefon : (0358) 218 1505


AMASYA GEZİSİ YAZIMI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!