Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel aracımız olsa dahi bazen yurt içi turlarında gerek mesafenin uzak olması gerekse zaman darlığı sebebi ile her yere aracımızla seyahat edemiyoruz. Doğal olarak da gittiğimiz şehir merkezi ile dolaşılacak yerler arasında mesafeler uzak olduğu için araç kiralamaya başvuruyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç kiralamalar gün geçtikçe çoğalıyor.

Peki araç kiralarken nelere dikkat etmeliyiz ? Yine yardım niteliğinde ve tecrübelerime dayanarak kısa başlıklar altında tavsiyelerde bulunacağım.

Kiralama Firmalarını Araştırın

Araç kiralamanın günden güne arttığını gören firmalar bu sektörde daha büyük yer kapmak için farklı farklı kampanyalar yaparak ilgimizi çekmeye ve kendilerinin de müşteri sayısını arttırmaya çalışıyor. Açıkçası bu durumda bizlere hem daha iyi fiyatlar hemde daha çok seçenek sunuyor. Bu yüzden araştırmalarınızı yaparken tek bir firma üzerinden değil birçok interet sitesi ve telefon uygulamasını kullanarak yapın.

Daha ucuza araç kiralayan ve “merdiven altı” diye tabir edilen ve çevresindeki kişilerin araçlarını kiralayarak para kazanan kişilerden araç kiralamanızı ben şahsen önermiyorum. Kiralamaları bu işte kurumsallaşmış firmalardan yapmanız doğacak sıkıntılarda (kaza,arıza vb.) daha hızlı sonuç almanıza ve ilerleyen dönemlerde problem yaşamamanız açısından önemli.

Erken Rezervasyon

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; seyahat etmeyi seven yada senede bir defa da olsa tatile çıkmak isteyenlerimiz için erken rezervasyon genel anlamda hayatımızın parçası durumuna gelen bir gerçek. Aksi durumda yapacağımız seyahatlerde çok daha fazla para harcamak zorunda kalabiliyoruz.

Bazı tatil sitelerinde otel ararken rezervasyon yapma kısmının altında “araç kiralama” reklamlarını hemen hepimiz görmüşüzdür. Tatil için yapılan erken rezervasyonlarda ki fiyat düşüşleri, araç kiralarken de önümüze fırsat olarak çıkabiliyor. Tatil için yer baktığınız firmalar size araç kiralama hizmeti de veriyorsa avantajlı fırsatlar elde edebilirsiniz.

Ekonomi Sınıfına Giren Küçük Araçları Tercih Edin

Tabi bu başlık kalabalık aileler için geçerli değil. Ancak maksimum 3-4 kişi ile seyahat planınız varsa, lüks ve büyük araçlara fazladan para vermektense ekonomik ve küçük araçlar tercih etmenizi öneririm. Kiraladığınız aracı gezi planlarınızda sadece “a” noktasından “b” noktasına götüreceğini ve ekonomik araçların da bu ihtiyacınızı çok kolay karşılayacağını unutmayın.

Konya seyahatimde ekonomik olsun diye aylar öncesinden Hyundai i20 kiralamıştım. Havaalanında aracı teslim almaya gittiğimde ise kiralayıcı firma yetkilisi “Biz bazen müşterilerimize süpriz yaparız” diyerek Honda Civic anahtarlığı uzatmıştı. (Aradan geçen dönemde aracı satmışlar mıydı? Bakıma servise mi gitmişti ? Yoksa beni unutup başkasına mı kiraladılar bilmiyorum.) böyle süprizlerle de karşılaşırsanız şaşırmayın 🙂

Bilgilendirme

Havaalanlarından yapacağınız kiralamalarda, kiralayıcı firmaya en az 24 saat önceden uçuş bilgilerinizi bildirmeniz şart. Böylelikle uçağınız indiğinde aracınız kapıda sizi bekliyor olacaktır. Yada havaalanında bekleme sürenizi minimuma indirmiş olacaksınız.

Araç Üzerindeki Hasarları Muhakkak Kontrol Edin

Kiraladığınız araç üzerindeki hasarları iyice kontrol edin ve aracı size teslim eden kişinin gördüğünüz her hasarı kiralama formuna yazması talebinde bulunun. Bu konuda dikkatli olmamanız, daha önceden meydana gelen bir hasarın onarımını sizin karşılamanıza sebep olabilir.

Aldığınız Aracın Yakıt Durumunu Kontrol Edin

Kiraladığınız aracın yakıt durumunu kontrol etmeniz ve yine kiralama formuna işaretlemeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Ben genelde tam dolu şekilde kiralanan araçları tercih etsem de bir çok firma çeyrek depo altında araç kiralıyor. Bu durumda da araca azar azar yakıt alarak teslim ederken ilk yakıt durumuna yakın seviyelerde teslim etmeniz karınıza olacaktır. Aracı aldığınızdan daha fazla yakıt ile aracı teslim etmeniz durumunda kiralayıcı firma aradaki yakıt farkını size ödemeyecektir.

Sözleşmeyi Okuyun

Sözleşmeler her ne kadar gözümüzün göremeyeceği küçüklükte yazılıyor olsa da (Buna özen gösteren firmaları tenzih ederim) imzayı atmadan bir kaç dakikanızı ayırarak sözleşmeyi okumanızı öneririm. Zamanınız olmasa bile en azından sizce önemli olan maddelerin yer aldığı kısımları muhakkak okuyun. Aklınıza takılan her maddeyi kirama firmasının yetkilisine sorun.

Sigorta Yaptırın

Zaten ekonomik olsun diye kılı kırk yardık, bir çok araştırmadan sonra ucuza da aracı bulduk, şimdi nereden çıktı bu sigorta ? dememek lazım 🙂 Bir çok büyük firma aracı kiralarken belli rakamlara kadar tolerans tanısa da cüzzi ücretler ödeyerek daha kapsamlı sigorta yapmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Kazasız, belasız ve cezasız sürüşleriniz olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!