Cide Gezisi

Amasra gezisinde bahsettiğim gibi kalacak yerlerin hepsinin dolu olması sebebi ile Cide‘ye doğru hareket ettik. Amasra ile Cide 75 km olsa da yolların dar ve dönemeçli olması sebebi ile 2 saat kadar sürüyor.

Cide Kastamonu’nun güzel ve sakin bir ilçesi olup, tarih boyunca ipek yolunun önemli limanlarından olan bu ilçe merkezinin nüfusu 9100 civarında. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Kastamonu’yu alması ile Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine katılan Cide 103 km’lik bir sahil şeridine sahip.

Hem sahile bakan hem de ormanlık olan bu yolda ilerlerken çok fazla sürat yapmadan yolun keyfini çıkartarak gitmenizi öneririm. Çünkü her an karşınıza muhteşem bir koy çıkabilir.

cide (1)

2 saat süren yolculuğumuz da güneşin tam batmak üzere olduğu zamanda Cide‘ye varıyoruz. Hemen aracımızı sahil tarafına park edip, güneşin batışını izliyoruz. Emin olun bu manzarayı görmek için 2 saat daha araba kullanabilirdim.

Güneşin batışını keyifle ve dinlenerek izledikten sonra öncelikle kalacak yer bulmak için pansiyonları dolaştık. Bayram tatili olması nedeniyle bir çok pansiyonun önceden rezervasyon yaptırıldığı ve dolu olduğunu öğrendik. Tam ümidi kesmek üzereyken bir arkadaşımızın burada evi olduğu ve ailesinin pansiyonunun olduğu aklımıza geldi ve sarıldık telefona. Yapılan telefon görüşmelerinin ardından nihayet kalacak bir yer bulduğumuz için sevindik.

Hava iyice kararıp karnımız iyice acıkınca bulduğumuz bir lokantaya girdik. Yemek olarak köfte ve salata söyedik. Salatada bulunan domates o kadar güzel kokuyordu ki, köfteleri bir kenara bırakıp önceliği salataya vermeye başladık. Lokanta sahibi domatesleri ve salatalıkları kendi bahçesinde yetiştiriyormuş. Tamamen organik. Hemen bir tane daha söyledik. O kadar güzeldi ki salatanın yanında köfte yedik desem yalan olmaz.

cide

Yemekten sonra ufak bir sahil turu atıp pansiyona döndük ve günün yorgunluğunu atmak için yataklarımıza uzandık…

Ertesi gün kahvaltımızı yine bol domates ve salatalık eşliğinde yaptıktan sonra, Kastamonu‘ya gelmişken Taşköprü‘yü görmeden gitmek olmaz diye düşünüp çıktık yola.

Taşköprü gezisi için tıklayın

Cide Gezisi” için 2 yorum

 • 15 Ekim 2018 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  memleketimin güzelliği ile yazınızın güzelliği bir araya gelmiş bu detaylı paylaşım için teşekkürler

  Yanıtla
  • 19 Kasım 2018 tarihinde, saat 13:40
   Permalink

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım Cide’ye tekrar yolum düşer ve daha fazla dolaşma fırsatı bulurum.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!