Fasuli Lokantası – Meşhur Kuru Fasulyeci

Fasuli Lokantası ilk olarak 2001 Yılında İstanbul Cerrahpaşa’nın Samatya Caddesi üzerindeki mütevazi yerinde “Enfes” adıyla açılmış. Artan talepleri karşılamak için 2004 yılında Tophane’de beş katlı, bir şube (şimdi merkez olarak geçiyor) açılmış. Diğer şubeler ise sırası ile 2007 yılında Çapa, 2008 yılında Sirkeci, 2013 yılında Vatan Caddesi ve 2018 yılında Büyükçekmece’de açılmış.

Sahibi Mehmet Akif Köse, 1980 yılında Rize’de doğmuş. 21 yaşında iken ilk dükkanını açması ve yıllar içinde 6 şubelik bir zincir kurması gerçekten taktire şayan. Genç yaşta bu piyasada bende varım diyerek küçücük bir dükkanda işe başlamak ve büyümek, herkesin harcı değildir diye düşünüyorum. Demek ki insan işini severek ve isteyerek yapınca önüne de hedefler koyunca herşey olabiliyor.

Evime de yakın olması sebebi ile ben genelde Tophane’deki yere gidiyorum (Tophane şubesine sonra döneceğim).

Ama öncelikle ; Her zaman böyle çok şubeli lokantaların ilk açıldığı yerleri merak ederim ve gidebilirsem muhakkak giderim.

Bir gün Cerrahpaşa’ya yolum düştüğünde özellikle çıktım ilk dükkana gittim. Tophane şubesinden alışkanlık büyük bir yer beklerken, karşıma tahtadan yapılmış 2 katlı binada küçücük bir dükkan çıkınca şaşırdım. Ama bir o kadar da sevindim. İlk açıldığı günün tüm atmosferi yerli yerinde duruyor gibi geldi.

Eğer sizinde yolunuz Cerrahpaşa’ya düşerse muhakkak bu dükkana uğrayın derim.

Gelelim Tophane‘ye;

Yukarıda da dediğim üzere, her ne kadar ilk dükkan Cerrahpaşada açılmış olsa da, merkez olarak Tophane gözükmektedir.

5 katlı bir binada, teras katında boğaz manzarası eşliği ile yemeğinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Son zamanlarda Tophane ve Karaköy civarı oldukça revaçta. Lokantanın hemen yanında bulunan cafelerde oturup çayınızı kahvenizi içerken, karnınız acıktığında gidebileceğiniz mükemmel bir lokasyona sahip.

Fasuli ? Tamam. Mehmet Akif Köse ustanın dünyaca ünlü kuru fasulyesi ? O da tamam. Peki Başka neler var ?

Aşağıda ki videoda’da göreceksiniz. Menü’de Rize Kavurma diye geçiyor, mükemmel bir lezzet. Denemeden çıkmayın derim.

Menü kalabalık. İsterseniz farklı tabaklarda, isterseniz pilav üstünde yada benim istediğim gibi kuru, kavurma ve pilav üçlüsünü bir tabakta sipariş verip, kuru soğan eşliğinde afiyetle yiyebilirsiniz. Süzme yoğurt söylemeyi de unutmayın.

Tüm bunlardan önce, bir kase tereyağlı süzme mercimek çorbasını içmeyi, tatlı olarak da benim bu lokantada ki favorim olan tahinli kabak tatlısını denemeyi de ihmal etmeyin.

Şimdiden afiyet olsun.

Fasuli Lokantası Adres ve Telefon Numaraları İçin n: Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!