Gaziantep Gezi Rehberi

Kardeşim ile uzun süredir yapmak istediğimiz Gaziantep turu için 2 ay önceden biletlerimizi aldık. 2 günlük gezimizde nereleri gezeceğimiz ve hangi yemekleri nerede yiyeceğimizi, molalarda çayımızı kahvemizi nerede içeceğimizi içeren geniş bir araştırma yaptık.

Sabah saat 6:00’a kurduğumuz saatimizin alarmı ile uyanıyor ve bir gün önceden hazırladığımız iki sırt çantamızı yanımıza alıp hava alanının yolunu tutuyoruz.

Türk Hava Yollarının 08:40’ta kalkacak olan TK 2224 numaralı uçuşuna yetişip yerimizi alıyoruz ve Saat 10:20’de Gaziantep Havalimanı’na varmış bulunuyoruz.


Lezzet Diyarı Gaziantep

Türkiye’nin en kalabalık sekizinci şehri olan ve Unesco Gastronomi listesine girmeyi başarmış Gaziantep, hem karnınızı hem gözünüzün doyacağı muhteşem lezzetleriyle ülkemizin muhteşem şehirlerinden bir tanesi.

Gaziantep lezzetlerinin yanında tabi ki tarihi ile de önemli şehirlerimizden bir tanesi.

Eğer Gaziantep’e gidip dolaşmak istiyorsanız öncelikle bu güzel şehrin tarihini de öğrenmenizi ve araştırmanızı öneririm. Ben yapmış olduğum araştırmalardan ufak bir kısmını size özet geçmek amacı ile Antep’e Gazilik ünvanı nasıl verildiğine dair bilgi paylaşımı yapmak isterim.

gaziantep gazi madalyası
1.Dünya Savaşından sonra 17 Aralık 1918 de İngiliz kuvvetlerinin şehre girmesi ile yaklaşık 1 yıl süren işgalin ardından, İngilizlerin Fransızlarla yaptıkları anlaşma sonrası şehri 5 Kasım 1919 tarihindeFransızlara terk ettiler. Baskı ve zulümlere daha fazla dayanamayan Antep halkı Kilis hattında Şahinbey'in liderliğinde işgale karşı büyük bir savunma başlattı. 1 Nisan 1920 'den 7 Şubat 1921 tarihine kadar Fransız güçlerine karşı büyük direniş gösteren Türk Askerleri 9 Şubat 1921 günü direnişin kırılması ile Fransız kuvvetleri şehre hakim oldular. Türkiye Büyük Millet Meclisi 10 ay boyunca işgale dayanan ve Antep'e 8 Şubat 1921 tarihinde Gazilik ünvanı verdi ve yapılan Ankara Antlaşmasının ardından 25 Aralık 1921 tarihinde Fransızlar şehri boşalttılar.

Öncelikle Gaziantep hakkında yazı yazarken gezdiğimiz yerlere bu yazımda yer verirken, bambaşka bir alem olan Gaziantep mutfağı ile alakalı bilgilere “Gaziantep’te Nerede Ne Yenir” başlığı altında daha geniş yer vermenin daha uygun olacağını düşündüm.

Hadi başlayalım 😉Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Zeugma Mozaik Müzesi

zeugma müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, bana göre Gaziantep’e gidipte görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor.Herbiri Dünya mirası olan eserleri içinde bulunduran bu müzeyi iki kelime ile anlatmak büyük haksızlık olur… Zeugma Mozaik Müzesini anlattığım detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. ===> Zeugma Mozaik Müzesi


Medusa Cam Eserler Arkeoloji Müzesi

Cam muzesi (2)

Türkiyenin ilk özel cam eserleri müzesi olan Medusa Cam Eserler Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Kalesinin yakınında bulunan eski bir Gaziantep evi. Müzenin içerisinde 2000’e yakın cam eserin yanı sıra 1000’e yakın altın, gümüş, bronz ve toprak eserlerden oluşan bir kolleksiyona ev sahipliği yapıyor. Gaziantep’te gezilmesi gereken özel müzeler arasında tur notlarınıza ekleyebileceğiniz güzel ve sakin bir müze. Aynı zamanda müzede bulunan satış mağazasında satın alabileceğiniz hediyelik eşyalarda bulunmakta.


Gaziantep Kalesi (Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi)

gaziantep kalesi (28)

MÖ 3600 yıllarında bir höyük üzerine kurulmuş olan Gaziantep Kalesi, Roma döneminde karakol olarak inşaa edilmiş. 527-565 yılları arasında Bizans İmparatoru tarafından 12 burç ve beden duvarları ile kaleyi çeviren hendek 1200 m olarak genişletilmiştir. Kale 1481 yılında Memlük Sultanı Kayıtbay ile 1557 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarılmıştır. Osmanlı döneminde daha çok idare merkezi, karakol ve cephanelik olarak kullanılan kale 18. yuzyıldan sonra savunma amacı ile kullanılmıştır. Tarihi süreçte önemli roller üstlenen kale, Gaziantep savunmasında da kullanılmış ve şehir tarihi açısından önemli bir yapı halini almıştır. Kalenin içinde bulunan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesinde, Gaziantep tarihi ile alakalı bilgiler bulunmakta. Ayrıca müzede bulunan televizyonlardan Gaziantep tarihi ve kurtuluşu ile alakalı bilgiler verilmektedir.Gaziantep Hamamları (Müzeler)

pasa hamami (18)

Anteb’in Hamamları, sallanır külhanları Hosgör Mahallesinin dip dibedir damları… Evliya Çelebi Seyahatname’sinde 17.yüzyılda Gaziantep’te 300 aşkın konağın özel hamamı olduğunu yazmaktadır… Şarkılara konu olmuş Gaziantep hamamlarından en az birine gitmeden Gaziantep turunu bitirmemenizi öneririm. Yolunuzun üzerinde her an bir hamam müzesi görebilirsiniz. Bir tanesine girip meşhur hamamları inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Biz Paşa Hamamını ziyaret ettik.


Emine Göğüs Mutfak Müzesi

emine gogus mutfak muzesi (1)

Gaziantep’e kadar gelip muhteşem yemeklerin tadına bakıp bir mutfak müzesine uğramadan olmaz tabiki. Emine Göğüş Mutfak Müzesi işte tamda bu yüzden yapılmış butik bir müze. Hem biraz mola vermek hemde Gaziantep mutfak kültürünü biraz daha yakından tanımanıza yardımcı olacak 7 bölümden oluşan bu müzeye uğramanızı öneririm.Zincirli Bedesten 

zincirli bedesten (11)

İstanbul’da bulunan Kapalı Çarşı’nın ufaltılmış hallerinden. Bu tür çarşılara hemen her şehirde rastlamanız mümkün. İçerisinde ağırlığı kuruyemiş, bakliyat, tatlıcılar ve kuyumcular ile çeşitli hediyelik eşya satan dükkanların bulunduğu keyifli bir yürüyüş rotası. Biz Gaziantep fıstığı, nar ekşisi gibi alışverişimizi buradan yaptık.


Bakırcılar Çarşısı

bakircilar carsisi (1)

Yol üstü duraklarından biri olan bu çarşı adından da anlaşılacağı üzere bakır eşyaların bolca bulunduğu muazzam yerlerden biri. Aslında çarşının bir ucundan bir ucuna yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere farklı çarşılar mevcut. Pazar günleri birçok dükkan kapalı. Tam olarak bu çarşıdan keyif almak istiyorsanız Pazar günü dışında ki günlerde ziyaret etmenizi öneririm.

Not : Kaliteli Bakır bir sahan veya cezve almak istiyorsanız diğerlerine göre daha ağır olanlarını seçmenizi tavsiye ediyorum.

[kad_youtube url=”https://youtu.be/ceRSli3Haeo” ]Hz. Yuşa (a.s) ve Pirsefa Hazretleri Türbesi

hz yusa turbesi (1)

Bakırcılar Çarşısında dolaşırken hiç planlarımızda yokken gördüğümüz bu tabela üzerine ziyaret etme şansımız olan bu türbenin yaptığımız gezi araştırmalarında hiç bir sitede görmemiş olmamıza inanın şaşırdım.

Hz. Yuşa (a.s) Hz Musa (a.s) yeğenidir. İsrailoğulları’nın Firavun’dan kurtulduktan sonra Musa (a.s)’nın Hızır (a.s) ile buluşmaları Kuran-ı Kerim’de Kehf suresinin 60-65. ayetlerinde yer almaktadır ve Keyf suresi 60.ayette sözü edilen “genç adam”ın ve Maide Suresi 23. ayetteki “iki kişi”den birinin H.z Yuşa (a.s) olduğu kabul edilmektedir.

Pirsefa Hazretleri, rivayetlere göre Hz. Yuşa’nın (a.s) türbedarı olduğu ve vefat edince buraya gömüldüğü söylenmektedir.


Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

gaziantep oyun ve oyuncak muzesi (1)

Türkiye’de sayılı oyuncak müzelerinden biri olan oyuncak müzesi, özellikle ben ve benden büyük kişilerin eskiyi hatırlayacakları ve çocukluklarına geri dönecekleri keyifli bir nokta. Bizden küçük olanların ise babaları ve annelerinin hangi oyuncaklar ile büyüdüklerini gösteren nezih bir yer. Ayrıca müzenin alt kısmında bulunan mağaraya da girmenizi tavsiye ediyorum.Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

gaziantep ataturk ani muzesi (1)

Gazi Mustafa Kemal’in 26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantep’i ziyaretinde kullandığı karyolanın bulunduğu ve Gaziantep’in tarihi ile alakalı çeşitli belgelerin bulunduğu eski Gaziantep konaklarından bir müze.


Tarihi Gümrük Hanı

tarihi gumruk hani (1)

Yaşayan Müze olarakta bulunan Gümrük Hanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar ile çay veya kahvenizi yudumlarken yorgunluğunuzu atabileceğiniz cafeler bulunmakta.


Kurtuluş Camii

gaziantep kurtulus camii (3)

Tepebaşı Mahallesinde bulunan ve 1873 – 1892 yılları arasında inşa edilen Kurtuluş Camii, Meryem ana (St. Mary) kilisesi olarak da anılmakta olup, bizim gittiğimiz tarihte restore halinde bulunması sebebi ile içine giremediğimiz camii Gaziantep’in en büyük camilerindendir.


Birkaç Ufak Öneri :

  • Antep değil, Gaziantep.
  • Çarşıya yakın bir otelde konaklayın.
  • Zeugma müzesine kesinlikle gidin.
  • Zeugma müzesine giderken toplu taşıma araçlarını, Hava Alanı – Şehir Merkezi ulaşımı için Havaş’ı kullanın. ( “Taksi” Gaziantep’te gerçekten pahalı bir ulaşım aracı)
  • Beyran yapımı çok uzun süren bir yemek olduğundan “Beyran çorbası” demeyin.
  • Dükkanlar 20:00 da kapanıyor. Eğer Alışveriş yapacaksanız bu saatten önce yapmanız iyi olacaktır.
  • Eğer sadece şehir merkezini gezmeyi planlıyorsanız araba kiralamaya gerek yok. “Ben Halfeti’ye gideceğim, orayı da görmek istiyorum” diyorsanız, 1 günden fazla araç kiralamanın boşuna masraf olduğunu şimdiden söylemeliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!