Gerze Gezisi

Taşköprü ile Gerze arası 130 km mesafede.

Gerze meydanına ulaştığımız da iyice karnımızın acıktığını hissediyoruz ve yoldan geçen bir kaç kişiye (emin olmak için) “buranın neyi meşhur ?” diye sorarak aynı cevapları alıyoruz. Cevizli mantı ve tirit. “Deniz manzarası eşliğinde yemeğimizi yiyelim” diyerek iniyoruz limana.

Ve yeniden masmavi denizi ile Karadeniz yine karşımızda. Deniz manzarası eşliğinde cevizli mantı ve tirit siparişlerimizi veriyoruz.  Cevizli mantı normal mantının üzerine sadece ceviz dökülerek servis ediliyor. Yediğimiz bol sarımsaklı yoğurtlu salçalı mantı’ya istinaden daha hafif ama ceviz ile birlikte değişik ve güzel bir tadı var. Tirit ise öğrendiğimiz kadarı ile aslında bıldırcın eti veya köy tavuğundan yapılmakta olup, bizim gittiğimiz zamanda bu ikisininde olmaması sebebi ile kasaplardan aldığımız tavuk eti ile yapıldığını öğreniyoruz.

Sahil’de Belediyenin yapmış olduğu güzel bir park mevcut parkın içinde ki büyükçe Türk Bayrağı bulunan bir çeşmenin önün de taş devri kahramanları güzel ve değişik bir hava katmış. Çocukluğumuz aklımıza geliyor ve giriyoruz parka fotoğraflar çekiliyoruz ama bu fotoğrafları sitede paylaşmayı daha sonraki yazılarda ciddiye alınmama korkusu ile paylaşmıyorum. 🙂 Limana da büyükçe “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” yazılıp yanına ülkemizin dört büyük takımının bayrakları resmedilmiş.

Yemeğimizi yedik, parkta eğlendik, artık bir sonraki durağımız Bafra‘ya doğru yola çıkmanın zamanı geldi…

Bafra-Samsun gezisi için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!