Kokoreççi Asım Usta – İzmir’de Kokoreç Nerede Yenir ?

Kokoreç koko koko.

Kokoreçin iri kıyım ve sulu olması ile üzerine sadece kimyon atılarak hazırlanmasına “İzmir usulü” deniliyor. Tabi isteğe bağlı olarak kırmızı biber de ekleniyor ama kesinlikle biber domates gibi sebzeler eklenmiyor.

Yine birgün bir sebepten ötürü kardeşim ile gittiğimiz İzmir‘de ne yesek diye başladık araştırmaya eşe dosta sormaya. Kısa bir araştırmadan sonra İzmir de favori mekanın Kokoreççi Asım Usta olduğunu öğrendik ve rotamızı Çamdibi Bornovaya çevirdik.

1960 yılında okulunu bırakıp bir mezbaada bağırsakçılık yapmaya başlayan Asım Usta daha sonra aldığı üç tekerlekli el arabasında mezbaada sattığı bağırsakları kendisi de satın alarak akşamları kokoreç satmaya başlar ve gel zaman git zaman adı tüm İzmir‘de duyulur.

İzmir‘de şu anda bulunan en eski kokoreççisi olan Asım Usta’nın Bornova Çamdibinde yaklaşık 300 metra arayla iki dükkanı yer alıyor. İlk açılan dükkanın başında Asım Usta kendi duruyor (Daha ayak üstü ve hemen atıştırmalık salaş bir dükkan). Diğer dükkanı ise oğlu Cihan işletiyor. Biz oğlunun işlettiği dükkanda karnımızı doyurduk 🙂Bağırsağı almaktan, hazırlanmasına, pişirmesine ve servis edilmesine kadar herşeyini kendileri yapıyorlar. Dükkan açtık para kazanıyoruz verelim elemanlara çalıştırsınlar bizde şube üzerine şube açalım mantığı yok. Az olsun öz olsun kalitemizden taviz vermeyelim mantığı ile işletiyorlar dükkanlarını. Müdavimlerinin bu kadar çok olmasının ve uzun süredir kalitesinden ödün vermeden müşterilerine hizmet etmesinin sırrı da bu herhalde.

Edirne, Balıkesir ve Sahihliden temin ettikleri hayvanların bağırsakları ile ürünlerini yapıyorlar. Özellikle Nisan-Haziran aylarında süt kuzularının kesime alınması sebebi ile daha lezzetli olduğunuda söylüyorlar.

Sabah 11 den akşam 8 e kadar hizmet veren ve farklı bir çok sunum şekli sunan Asım Ustanın dükkanına uğramanızı ve bu muheteşem sulu sulu kokoreçten yemenizi tavsiye ederim.

Adres : Burak Reis Cad. No : 226/A Çamdibi İzmir Telefon : 0232 4620214 İnternet Sitesi : Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!