Konya – Merkez Gezisi-1

Gezi Tarihi : Mart 2015

Akşehir‘den Konya Merkeze dönüş için tekrar 2 saat’lik bir yolumuz var. Ama bana 5 dakika gibi geldi bu yolculuk. Çünkü direksiyona kardeşimi geçirip yol boyunca uyudum. 🙂

Şehir merkezine girişte, kardeşimin “geldik” demesi ile uyandım.

Karnımız da iyice acıkmaya başlamıştı ve yemek yemek için bundan daha güzel bir zaman olamazdı herhalde.

Hemen Etli Ekmek yiyeceğimiz Meram’da bulunan Havzan Etliekmek‘e doğru yola çıkıyoruz. Biraz Navigasyon biraz çevredeki insanların sayesinde sora sora buluyoruz.

Karnımız doyduğuna göre Konya’ya gelmemizin asıl amaçlarından olan Mevlana’yı ziyaret etmek için türbeye doğru yola çıkmanın zamanıdır deyip aracımıza biniyoruz.

Merkezin tam ortasında bulunan Alaaddin Tepesi’nin etrafında bir tur atarak aracımızı bir otoparka park edip Mevlana Türbesine doğru yürümeye başlıyoruz.

Karşımıza ilk olarak arkasında bulunan Mevlana türbesi ile birlikte poz veren Selimiye Camii’si görünüyor.

mevlana konya (1)

Selimiye Camiisi , 1558 yılında Konya Valisi Sultan II. Selim’in şehzadeliği sırasında başlatılan caminin yapımı 1570 yılında (Sultan II.Selimin padişahlığı sırasında) tamamlanmıştır. Mimar Sinan tarafından yapıldığı sanılan caminin son cemaat yerinin solunda ve sağında iki minaresi bulunmaktadır.

Selimiye Camisinden sonra Mevlana Türbesinin kapısına geliyoruz. Müze girişi için bilet almak istediğimizde, YGS (Üniversite’ye giriş)  sınavının yapılmış olması sebebi ile girişlerin bedava olduğunu öğreniyoruz.

mevlana konya (2)

Mevlana dergahı ve müzesinin bulunduğu alan Selçuklu Sarayının gül bahçesi iken, Sultan Alaaddin Keykubat tarafından, Hz.Mevlana’nın babası Sultanü’l Ulema Bahaeddin Veled’e hediye olarak verilmiştir.

Konyanın simgesi haline gelmiş Yeşil Türbe (Kubbe-i Hadra) dört kalın sütun üzerine yerleştirilmiş ve mimar Tebrizli Bedreddin’e yaptırılmıştır.

Girişte alacağınız sesli rehber ile müze hakkında detaylı bilgiye sahip olacağınız gibi müzede bulunan bölümlerinin numaralarını tuşlayarak  o bölüm hakkında detaylı bilgiler öğrenebiliyorsunuz.

mevlana konya (5) mevlana konya mevlana konya (6) mevlana konya (4) mevlana konya (3)

Türbe kapısından girer girmez büyük bir huzur kaplıyor içimizi, dualarımızı ediyoruz.

Türbe içinde ve dışında bulunan odalarda el yazması Kur’an-ı Kerimler ile diğer el yazması kitaplar bulunuyor (Divan-ı Kebir, Mesnevi vb.).

mevlana konya (13) mevlana konya (14) mevlana konya (15) mevlana konya (16) mevlana konya (17) mevlana konya (18) mevlana konya (19) mevlana konya (27) mevlana konya (30) mevlana konya (9) mevlana konya (8) mevlana konya (7) mevlana konya (33) mevlana konya (34) mevlana konya (36)

Ayrıca Mesnevilere ait kıyafetler bulunmakta. Bu kıyafetler arasında Şems-i Tebrizi’ye ait olan ve üzerinde “Kelime-i Tevhid” ile “Allah” yazıları yer alan Şerpüş ta sergilenmekte.

mevlana konya (10) mevlana konya (11) mevlana konya (12) mevlana konya (21) mevlana konya (22) mevlana konya (23) mevlana konya (24) mevlana konya (25) mevlana konya (26) mevlana konya (28) mevlana konya (29) mevlana konya (32)

Bahçede bulunan Selsebil çeşmesi görülmesi gereken diğer eserler arasında yer almaktadır.

mevlana konya (35)

Uzun süre Türbede kalıp tüm odaları gezmenizi, yazıları okumanızı özellikle tavsiye ediyorum. Burada İnsan gerçekten huzur buluyor.

Devamı İçin Tıklayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!