Dalyan Gezisi

İstanbul‘dan başlayan yolculuğumuz sırasında ufak bir ege turu yaparak ve her gün bir yerde kalarak (Ayvalık, Çeşme, Bodrum, Datça, Marmaris) dinlene dinlene varıyoruz Dalyan’a.

Açıkçası Dalyan’a direk gitmek isteseydik herhalde 1 günü komple dinlenerek geçirmek zorunda kalacaktık çünkü İstanbul – Dalyan arası yaklaşık 770 km uzunluğunda ve 10 – 11 saatlik bir sürede gidilebiliyor.


Dalyandan Önce Ufak Bir Kaçamak

Dediğim gibi biz ufaktan Ege Turumuzu yaparken Dalyan’a gideceğimizi sosyal paylaşım sitelerinden öğrenen kardeşim iki arkadaşı arayarak, muhakkak Köyceğiz’e uğramamızı ve burada Tuana Cafe’ye (Gülpınar mahallesi Atatürk Kordonu No:9, Köyceğiz – Telefon : 0 252 262 20 05 ) gitmemizi ve yemek olarak  illaki Tuana Tavuk siparişi vermemizi önerdiler. İki kişide aynı şeyi söylüyorsa “Vardır bir bildikleri” diye düşünüp zaten yolumuzun üzerinde olan Köyceğiz’e uğramak boynumuzun borcu oldu.

Köyceğiz Gölünün kenarında bulunan cafe’de çalışan güler yüzlü bir ekip karşılıyor bizleri. Özellikle şef garson ile yaptığımız kısa muhabbet yemek boyunca gülmemize neden oluyor. Sonra her yanımızdan geçtiğinde laf atmadan geçmiyor. 🙂  Göl manzaralı masamızda siparişimizi veriyoruz yemeğimiz gelene kadar manzarasının tadını çıkartıyor ve yorgunluğumuzu atıyoruz.

Ve beklenen an geliyor Tuana Tavuk… Tabi ki önce fotoğraf çekiliyor ve ardından tavuk parçaları midemizde ki yerlerini almaya başlıyor…

Eğer sizinde yolunuz bir şekilde Köyceğiz’e düşerse muhakkak bu lezzeti denemelisiniz.Tarihi ve Doğal Güzellikleri İle Dalyan

Yaklaşık 8000 kişinin yaşadığı ve 2008 yılında The Times tarafından Avrupanın en güzel açık alanı seçilen Dalyan, Ege ile Akdeniz’in birleştiği noktada doğal güzelliğini korumayı başarmış.

Son zamanlarda ise Caretta Caretta deniz kaplumbağaları, Kaya mezarları (Kral mezarları) ve çamur banyoları ile ağırlıkla yurt dışından turistlerin geldiği bir yer halini almış.

Önceleri balıkçılığın ön planda olduğu bu belde de son zamanlarda turizm ön planda bulunuyor. Mayıs ayında başlayan turizm sezonu Eylül ayında bitiyor.


Hadi Başlayalım

Daha önceden odamızı ayırttığımız otelimize uğrayıp çantalarımızı bıraktıktan sonra başlıyoruz dolaşmaya.

İlk yapmamız gereken bir gün sonra yapılacak olan tekne turu için sahilde bulunan tur şirketlerinden birine uğrayarak broşür alıyoruz.

Çeşitli turlar var. Bunlardan bazıları;

 1. Caretta Caretta Safari
 2. Dalyan Günlük Turu
 3. Göçek 12 Adalar Turu
 4. Kaplumbağa ve Kuş Seyri
 5. Yengeç ve Balık Avlama Turu

Biz yaklaşık 8 saat sürecek olan, Dalyan Günlük Turu’nu seçiyoruz ve biletimizi kestirerek ayrılıyoruz.

Daha havanın tam kararmamış olması sebebi ile bisiklet kiralamak için yine sahilde bulunan firmalara uğrayarak fiyat sorduk. Havanın kararmasına iki üç saatlik bir süre kalmasına rağmen bizden tüm gün kiralama bedeli olan rakamı istediler. Teşekkür etmekten başka bir çaremiz kalmadı tabi…

Dalyan o kadar sakin bir yer ki, bu sakinlik gece hayatında da fazlasıyla ön planda, Bu sakinliğin nedenini genelde şehir hayatından uzaklaşarak doğa ile iç içe olmak isteyen turistlerin gelmesinden dolayı olduğunu tahmin ediyorum. Yine de insanların müzik dinleyebileceği, dans edebileceği barlar da mevcut.

Biz bir çay bahçesi bulduk ve  Kral mezarlarını izleyerek sakin bir akşam geçirmeye karar verdik.

Otelimize dönerken gün içinde sıkça yaptığımız bir durumla karşılaştık. Turistler size selam veriyor, iyi akşamlar diliyor, sanki senelerdir birlikte yaşıyormuş ve tanışıyormuşuz gibi o kadar içten ve samimiler ki anlatamam. Önce siz selam verirseniz, gülümseyerek karşılıyorlar onlarda size selam veriyorlar. (Bir sondaki gün yapacağımız tekne turunda karşılaşacağımız her tekneden sallanan eller ise bu selamlaşmanın başka bir türünü oluşturuyor 🙂 )Tur Zamanı

Sabah kalkıp kahvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra, Dalyan günlük turunu yapacağımız teknemizde binmek için sahile doğru yola çıkıyoruz.

Size önerim, tur saatinden yaklaşık 15-20 dakika önce sahilde olmanız ve hangi tekneye bineceğinizi öğrenmeniz olacak. Böylelikle tekneye ilk siz binebilir ve bizim de yaptığımız gibi teknenin ön kısmında bulunan yere oturarak daha keyifli bir gezi yaşamış olursunuz. Eğer bu bölümde seyahat etmeyi düşünürseniz ikinci önerim, güneş yağınız, şapkanız ve gözlüğünüzü almayı sakın unutmayın çünkü sizi güneşten koruyacak hiç bir şey teknenin ön kısmında bulunmuyor.

Tekne turumuzun ilk durağı başlangıç noktası olan yerin karşısındaki Kral mezarları oluyor.

Kaunosluların yapmış olduğu bu mezarlar eski inanışlara göre  ne kadar yükseğe yapılırsa tanrıya o kadar yakın olunmasını sağlıyormuş. Hangi teknik kullanılarak yapıldığı halen anlaşılamamaktadır. Yanlarında zinet eşyaları ile birlikte gömülen bu kişilerin özellikle dönemin kralları ve yardımcıları olduğu söylenmektedir. Birlikte gömüldükleri zinet eşyalarının çoktan yağmalandığı da rehberimiz tarafından verilen bilgiler içinde.

Rehberimiz Kral mezarları ile ilgili bilgileri verdikten ve fotoğraflar çekildikten sonra İztuzu plajına doğru yola çıkıyoruz. Yolculuk sırasında muhteşem doğa manzarası eşliğinde hem gözünüz hem ruhunuz dinleniyor.

Sazlıkların arasından çıkılan muhteşem bir plaj, plaja girmeden önce çevreyi saran kafesin (caretta carettalar kaçmasın diye yapılmış) kapısı açılıyor ve içeri giriyoruz. Plaja çıkmadan önce caretta carettaları görme fırsatımız oluyor. Bunu için teknemizi bir iskeleye yanaştırıyor kaptanımız. Elindeki misinaya bir tane mavi yengeç bağlayan adamın yengeci suya atıp çıkartması ile kaplumbağaların gelmesini bekliyoruz. Birazda şans meselesiymiş. Ama şans bizden yana oluyor ve caretta caretta kaplumbağası su yüzüne çıkmaya karar veriyor. Sonrasını aşağıdaki videodan izlemenizi tavsiye ediyorum.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=5Oh8ulzme8U” width=800 height=400 ]

İztuzu plajına gitmeden önce, geri dönüşte yiyeceğimiz yemeklerin siparişlerini veriyoruz. Uğrayacağımız restorantta Dalyanda bulunan her restorantta olduğu gibi Mavi Yengeç’in tadına bakma şansımız olacak.

Ve geldik adından her yerde bahsedilen meşhur İztuzu plajına…  Caretta carettaların koruma alanlarından ve yumurtalarını buraya bırakmalarından dolayı Kaplumbağa plajı (Turtle Beach) olarak da adlandırılıyor.

Denize girenlerin plajda bulunan yumurtalara zarar vermemesi için yumurtaların olduğu bölgeler işaretler ile belirtilmiş.

İztuzu plajının ayağınızı ilk kuma bastığınızda vermiş olduğu izlenim çok farklı. Sanki evinizdeki halının üzerinde yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Deniz ise çokça bir mesafe ilerlemenize rağmen sığ ve temiz. Açıkcası 1 – 1.5 metre derinliğindeki yeri geçmeniz ve daha derinlerde rahatça yüzmeniz için biraz mesafe katetmeniz gerekiyor. Peki bu bir sorun oluşturuyor mu ? Tabi ki hayır. Böylesine güzel bir plajı bulmuşken kusur aramak olmaz, zaten bu çoğu kişiye göre bir kusur da sayılmaz. Öyle değil mi ? 🙂

2 saat süren plaj keyfimizin ardından, önce restoranta gitmek ve ardından yine Dalyanın ünlü çamur banyosunu yapmak için teknemize biniyoruz.

Şimdi o kadar meşhur olan çamur banyosunun fotoğraflarını çekmediğim için biraz pişmanlık var içimde ama her tarafınız çamur içindeyken de bu biraz zor olur diye düşünerek çantalarımızı ve tüm eşyalarımızı diğer kişilerle birlikte tur kaptanımıza emanet edip çamurlu havuza atıyoruz kendimizi.

Burası 3 farklı bölgeye ayrılmış;

 1. Çamur havuzunun diplerinden çamuru alıp vücudunuza sürüyorsunuz ve güneşe çıkıp kurumasını bekliyorsunuz. Tanıdıklarınız ile birlikte birbirinize bakarak gülmek ayrı bir keyif ve eğlence sebebi oluyor açıkcası
 2. Kuruduktan sonra tekrar havuza girip yıkanıyorsunuz. Her ne kadar yıkansanızda çamur tam olarak çıkmadığından, dışarıda elinde hortum ile bekleyen görevliler sizi bir güzel yıkıyorlar. : ))
 3. Kükürtlü sıcak suyun çıktığı havuzun keyfini çıkartıyorsunuz. Bu havuz kükürt sebebi ile biraz ağır kokuyor ama girmeden geri dönmek olmaz değil mi ? 🙂

Geldik turumuzun son kısmına. Kaptanımız bu sefer rotayı Köyceğiz gölüne doğru çeviriyor. Tekrar sazlıkların arasından yavaşça ilerliyor teknemiz. Köyceğiz gölüne ulaştığımızda motorları stop ediyor. Rehberimiz burada suya girmek isteyenler için mola veriyor.

Dalyan limanına yanaştığımızda iyice yorulduğumuzu hissediyoruz. Otelimize gitmeden önce çarşıda bulunan hediyelik eşya dükkanlarına uğrayıp tanıdıklarımıza Dalyan hatırası hediyeler alıyoruz. Tabi ki en çokta Caretta caretta figürlü magnetlerden.

Sizde sessiz, sakin, doğa ile iç içe bir tatil yapmayı düşünüyorsanız Dalyan kesinlikle size göre.


Dalyan’a Nasıl Gidilir ?

Kara Yolu ile ;

 • İstanbul – Dalyan arası yaklaşık 770 km
 • Ankara – Dalyan arası yaklaşık 680 km
 • İzmir – Dalyan arası yaklaşık 400 km
 • Antalya – Dalyan arası yaklaşık 270 km

Hava Yolu ile ;

 • Muğla Dalaman Havaalanı – Dalyan arası yaklaşık 30 km mesadefe. Havaalanı çıkışında bulunan Taksiler en geçerli ulaşım aracı olarak söylenmekte olup, yaklaşık 30 dakikalık yolculuk söz konusu oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!