Nusretiye Camii

Nusretiye Camii İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Tophane semtinde bulunmaktadır.

Caminin bulunduğu yerde daha önce Sultan III. Selim tarafından yaptırılmış olan Arabacılar kışlası ve camii yer alıyormuş. 1823 yılında Firüzağa’da başlayan ve Dolmabahçe’ye kadar yayılan büyük yangında yanan camii ve kışlanın yerine Sultan II. Mahmud tarafından Nusretiye Camii yaptırılmış. Yapımına 1823 yılında başlanan ve 1826 yılında bitirilen caminin mimarı Krikor Amira Baylandır.

Caminin kitabesinde adı “Cami-i Nusret” olarak yazmaktadır. Nusret adı Zafer ve Allah’ın yardımı anlamlarına gelmektedir.

Caminin yapımından sonra gerçekleşen cadde ve cevre düzenlemeleri ile avlu sınırları daraltılmıştır.

Caminin iki şerifeli iki minaresi bulunmakta olup ilk yapılan minarelerin üst şerifeleri minareler arasına kurulan mahya ile kubbe arasında yeterli mesafe olmadığından 1826 yılında yıkılmış ve tekrar inşaa edilmiştir.

Cami girişinin doğu batı yakasında bulunan çıkıntılı yapı Hünkar Kasrıdır. Hünkar Kasrına son cemaat bölümündeki odalardan ve dış yan revaklardan girişler mevcuttur. Sultan girişi ise denize bakan güney cephesinde bulunmaktadır.

script async=”” src=”https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”>

İlk zamanlarda caminin karşısında bulunan sebil ve muvakkithane (Cami yanlarında kurulan ve güneşin hareketine göre namaz saatlerinin tayininin yapıldığı yer) Sultan Abdülaziz döneminde yapılan çevre düzenlemeleri sırasında bugünki yerine taşınmıştır. Caminin şadırvanı da aynı yerde bulunmaktadır.

Caminin sahile bakan tarafında Sultan Abdulmecid tarafından yaptırılan saat kulesi bulunmaktadır. Bir rivayete göre; Mahkemelerin geç başladığını gören Sultanın kadılara bunun sebebini sormasına cevaben “saatimiz yok bilemiyoruz efendim” cevabı ile karşılaşması üzerine yaptırılmıştır. Türkiye’de ayakta duran en eski saat kulesi olma özelliği taşımaktadır. Nusretiye Saat Kulesi halk arasında Tophane Saat Kulesi olarak da anılmaktadır.

II Abdulhamid döneminde caminin önüne 1897 yılında yaptırılan Hamidiye Çeşmesi ise daha sonra Beşiktaş ilçesinin Maçka semtine taşınmıştır.

Nusretiye Camii 1955 -1958 yıllarında kapsamlı 1980 – 1992 yıllarında kısmen ve 2015 – 2018 yıllarında kapsamlı olmak üzere 3 defa restore edilmiştir.

script async=”” src=”https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!