Saloon Burger – Made in Türkiye

Genelde yöresel lezzetler üzerine yazılar yazarken “Amerikan’ın bulduğu bir ürün için yazı yazmaya utanmıyor musun ?” diyenler elbet olacaktır. Ama hayır utanmadan yazıyorum. Çünkü Saloon Burger tamamen Türk bir firmanın kurduğu lezzet zinciri. Zaten kuruluşun sitesinde yazan hikayeyi okuyunca aslında Burger’in oluşumunda Türklerin parmağının olduğunu da öğrenmiş oluyoruz. (Site linkini yazı sonunda paylaştım.)

Turgut Aydın, Yaşar Aydın, Ayhan Aydın’ın yönetim kadrosunu oluşturduğu Turgut Aydın Holding’in kuruculuğunu yaptığı Saloon Burger ‘in İstanbul‘da 17 subesi bulunuyor. (Holdingin internet sayfasını incelerken aslında hepimizin bildiği, markalaşmış firmaların da kurucusu olduklarını öğrendim.)

Deneme restoranı, 2015 yılında Ümraniye’de merkez ofis yakınlarında açılan Saloon Burger, burger kültürünü “hızlı serviste benzersiz tat” konseptiyle yola çıkmış.

Nasıl Keşfettim ?

Şirket arkadaşımın Trump Towers alışveriş merkezinde Saloon Burger’e gittiği söylemesi ve “iş çıkışında gidelim mi ?” demesi üzerine keşfetmiş bulundum.

Tanınmış ve markalaşmış restoranlar varken bu yeri arkadaşımın gerek lezzet gerek fiyat olarak iyi olduğunu söylemesi benim de ilgimi çekti.

İlk İzlenim

Tabela da Teksas filmlerinden alışık olduğumuz fontlarla “Saloon Burger” yazıyor, logoda kovboy var. “Tamam” dedim yine bir Amerikan kuruluşu. Ta ki yanımda sipariş veren beyefendinin “Türk firması mı?” diye sorması ve kasiyer’in “Evet” diye cevap vermesi üzerine, ben bu firmayı araştırır, birde yazı yazar İstanbul’da yaşayan okurlarıma tanıtırım dedim içimden. Ne de olsa yerli sermaye’ye destek vermek önemli. Bilmeyenlerde hiç olmazsa öğrensin, gitsin, denesin. (Beğenmesem önerir miydim ? Tabi ki Hayır)

Çok karışık olmayan tabelada ki menülerden istediğinizi seçiyorsunuz. Ben köfte ve chiken burger’in birlikte olduğu turkuaz menüyü seçerek siparişi mi verdim. Yanına da 6’lı soğan halkası.

İlk Isırık

İlk kez bir yemeği deniyorsanız ve bu yemeği yapan bir çok firma varsa, ilk ısırık önemlidir. Ben tercihimi köfte burgerdan başlayarak yapmak istedim. Lezzetli… Chiken burger ile devam ettim… O da Lezzetli…. Soğan halkası deyip geçmemek lazım. Senelerdir bilindik zincirlerde yediğim soğan halkalarından daha çok keyif aldım yerken. İçi dolu dolu. (Eklemek isterim ki; Acı sos mükemmel)

Milliyetçi Duygularım Kabarır

Şimdi Saloon Burger’a gidip, deneyip “Eee bu bizim yediğimiz burgerlerin aynısı. Abartmaya da gerek yokmuş. ” diyecek arkadaşlar illa ki olacaktır. Olay zaten bu dostlarım. Diğer yabancı burger zincirlerinin yıllardır bizlere sunduğu damak lezzetinin aynısını, (“daha iyisi” diyenler de olacaktır.) tamamen yerli bir firma yapabiliyor. Hem de daha uygun fiyata ve menüler doyurucu.

Velhasılkelam dostlarım. Küçüklüğümüzden beri bize öğretilen “Yerli Malı Yurdun Malı Herkez Onu Kullanmalı” atasözünden yola çıkarak; Türk bir kuruluşun hizmetimize sunduğu ve rakip yabancı firmaları aratmayan Saloon Burger’i hepinizin denemesini tavsiye ederim.

Temennim şudur ki ; Saloon Burger hızlı bir şekilde öncelikle Türkiye’nin her şehrinde şubeler açar ve daha sonra yabancı ülke menşeili rakipleri gibi tüm dünyada vazgeçilmez bir restoran ağına sahip olur.

Şimdiden afiyet olsun.

Bu da daha sonra gittiğim Pelican Mall Alışveriş Merkezi şubesinde yediğim Kadri Burger

İnternet Sitesi : Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!