Taşköprü Gezisi

Cide ile Kastamonu arası 130 km, Kastamonu ile Taşköprü arası yaklaşık 45 km olup, toplamda 175 km’lik bir mesafede bulunuyor.

Karadeniz’in muhteşem yeşilliklerle dolu yolları karşıladı tekrar bizi… Daha fazla dayanamayıp arabamızı durdurduk ve bu manzaranın tadını çıkarmaya başladık. Durduğumuz yerde Böğürtlen ağaçlarını görünce… Tadına bakmadan yapamadık tabi ki… 🙂

Böğürtlenleri de yediğimize göre yola devam etmemizin zamanı gelmişti, mola vermek yasaklandı 🙂

Taşköprü Türklerin Anadoludaki en eski yerleşim yerlerinden biri olup, ilçenin adını aldığı köprü hemen ilçenin girişinde ve Gökırmak üzerinde bulunmakta.

Yağmur Beyin oğlu Ali Bey tarafından 1366 yılında Celalettin Beyazıt adına yaptırılmış olan köprü 67 metre uzunluğunda.

Taşköprü ilçesinin Sarımsağı (diğer adı ile beyaz altın) meşhur. Hatta köprünün tam yanında kocaman bir sarımsak (beyaz altın) heykeli bile mevcut. Ayrıca ilçede her yıl Ağustos ayında “Taşköprü Sarımsak Festivali” düzenlenmektedir.

Karnımız ufaktan acıkmaya başlıyor, hazır yolumuzun üzeri Sinop Gerze‘ye gidip yemeğimizi de orada yiyelim diye düşünüyoruz ve çıkıyoruz yola.

Gerze gezisi için tıklayın

2 thoughts on “Taşköprü Gezisi

 • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:49
  Permalink

  Taşköprü küçük ama sevimli bir ilçe
  birazda köy haftası var ilçede müze
  kültür evi kuştepe birde ilçenin ortasından buyuk bir dere gecmektedir adini da buradan almıştır oturma yerleri mevcuttur cevresinde oturup biraz vakit gecirebilirsiniz meydanda çay bahçesi her tarafında cami bulacağınız kolaylıkta bir yer.
  Tabi birde kolaylıkla yemek bulabileceginiz resturantlar mevcut ( tavsiyem güveç yemeği güzel oluyor 23 tl yiyebilirsiniz ) pompepolis kazi alani ilçeden pek uzak değil.Gidip gezilebilirsiniz ilçeyi gezmek en fazla bir gununuzu alır köylerinde de gezilecek yerleri var ancak özel araçla girilebilir.

  Yanıtla
  • 20 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:45
   Permalink

   Elif Hanım Merhaba,

   Öncelikle güzel ve tanıtıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim. Taşkörü üzerinden Sinop Gerze’ye geçtiğimiz için çok fazla durup dolaşma fırsatımız olmadı. Bir sonraki gelişimde bu yorumunuzu dikkate alıp daha fazla vakit geçireceğime emin olabilirsiniz.

   İlginiz için teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!