Tophane ‘de Görülecek Yerler

Tophane. Zamanın kabadayıları ile ünlü semti. Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1460 Tophane-i Amire’yi kurarak İstanbul’da ilk sanayi atılımını başlattığı semtlerinden biri. (İlki 1455 yılında Tersane-i Amire, Haliç’te kurulmuştur).

Çanakkale savaşının seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisi komutanı Hakkı Bey’de Tophanelidir. (Çanakkale Deniz Müzesinde ki büstünde de “Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey” yazmaktadır.)

Tophane hakkında ki bir diğer anektod ise 1453 yılında İstanbul’un fethinin seyrini değiştiren Fatih Sultan Mehmet Han’ın gemileri karadan yürütmeye başlattığı yerdir.Tophane’yi ilk olarak Nusteriye Camisini dolaşarak başlıyoruz.

Nusretiye Camii

18.yüzyıl sonlarında Sultan 3.Selim’in yaptırdığı Tophane-i Amire Arabacılar Kışlası Camii, Firüzağa yangınında (1823) ağır hasar alması sebebi ile Sultan 2.Mahmut, aynı tarihte yanan caminin yerine yeni bir cami yapılmasını istemiştir. Yeni yapılan bu camiinin adı Nusretiye olmuştur.

Nusretiye Camii


Tophane Saat Kulesi (Nusretiye Saat Kulesi)

Sultan Abdulmecid tarafından yaptırılan saat kulesi, bir rivayete göre; Mahkemelerin geç başladığını gören Sultanın kadılara bunun sebebini sormasına cevaben “saatimiz yok bilemiyoruz efendim” cevabı ile karşılaşması üzerine yaptırılmıştır. Türkiye’de ayakta duran en eski saat kulesi olma özelliği taşımaktadır.

Yine ziyaretim sırasında hem inşaat alanında kalması ve özel bir mülkiyetin içinde olması hem de izin ile giriş yapıldığından fotoğrafını çekemediğim saat kulesinin fotoğrafını alıntı yaparak paylaşmak zorunda kalıyorum.Nusretiye Camisinden çıktıktan sonra Karaköy’e doğru devam ettiğimizde hemen solumuzda Tophane Kasrını görüyoruz.

Tophane Kasrı

Sultan Abdülmecid tarafından 1849 yılında yapımına başlatılmış olan kasrın yapımı 1852 yılında tamamlanmıştır. Mimarı İngiliz William James Smithtir. Zamanın padişahları gelen ziyaretçilerini burada ağırlanmış, ayrıca Uluslararası konferanslara da ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından kullanılmaktadır.


Tophane Kasrını geçtiğimizde karşımıza Tophane Çeşmesi geliyor. Çeşmenin ilerisinde Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Külliyesi ve sağ tarafımızda yolun karşı tarafında Tophane-i Amire’yi görüyoruz.

Tophane Çeşmesi

1732 yılında Sultan I.Mahmud tarafından mimar Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. İstanbul’un en büyük üçüncü çeşmesidir. Çeşmenin açılması ile Taksim su sistemi devreye girmiştir.Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Külliyesi

Kılıç Ali Paşa tarafından, Mimar Sinan’a, 1580 yılında, yaptırılan Kılıç Ali Paşa Külliyesi; cami, türbe, sebil, medrese ve hamamdan meydana gelmektedir.

Kılıç Ali Paşa Camii’nin denize bakan cephesinde inşa edilmiş olan türbe, Kılıç Ali Paşa’ya aittir. Deniz tarafında bulunan bir diğer yapı medresesidir. Hamam ise caminin sağ tarafında bulunmaktadır.

Kılıç Ali Paşa Camii
kilic-ali-pasa-camii-1

1580 yılında Mimar Sinan’ın ustalık dönemlerinden ve son büyük eserlerinden biri olan Kılıç Ali Paşa Camii, Ayasofya Camisinin geliştirilmiş şekli olarak inşa edilmiştir.

Detaylı yazı için ==> Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Medresesi

Bir Osmanlı geleneği olarak her caminin yanına okul  inşa edilirmiş. Kılıç Ali Paşa Medresesi de bunların bir örneği. Açık avlulu olarak inşa edilen medresenin ana okul binası da mevcut olduğundan, cami ayrıca okul olarak kullanmamışlardır.

Bir ana bina, yatılı öğrenciler için yapılan yatakhaneler ve bir tuvalet olacak şekilde inşa edilmiştir.

Kılıç Ali Paşa Hamamı

1578-1583 tarihleri arasında inşa edilen hamam, günümüzde misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Kılıç Ali Paşa Türbesi

Türbe içerisinde 21 Haziran 1587 yılında vefat eden Kılıç Ali Paşa ile Uluç Hasan Paşa’nın sandukaları bulunmaktadır.


Tophane-i Amire

Tophane-i Amire yüzyıllar boyu üretime yönelik bir endüstri kuramayan Osmanlılar’da savaş endüstrisine yönelik yapıların ilklerindendir.

İstanbul’un fethinde topların oynadığı büyük rolün, kurmayı tasarladığı evrensel imparatorluğun oluşum aşamalarındaki önemini kavrayan Fatih Sultan Mehmet Han, Galata Surları’nın dışında, Boğaz girişinde Tophane-i Amire’yi kurdurmuştur.

1992 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine devredilen yapı günümüzde kültür sanat merkezi olarak kullanılmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!