Sümela Manastırı Gezisi

Trabzon‘dan Şarkılara konu olan ünlü Maçka Yollarından geçerek 47 km’lik bir yolculuktan sonra Altındere Milli Parkına varıyoruz.

Altındere Milli Parkına geldiğimizde Sümela Manastırı‘na (Diğer adı ile Meryem Ana Manastırı) çıkmanın iki yolu varmış;

  1. Yaklaşık bir buçuk, iki saati bulan orman yolundan yürüyerek tırmanmak.
  2. Araba ile tek şerit olan ve patika yoldan yavaş yavaş ilerleyerek manastırın en yakın noktasına ulaşmak ve burada arabayı bırakıp, kısa bir yol yürümek.

Biz ikinci şıkkı seçerek arabamız ile başlıyoruz çam ağaçları ile çevrili yolu çıkmaya.

Yol gerçekten çok dar ve karşılıklı iki araba denk gelirse birinin geri geri giderek yolun genişlediği bir yerde durması ve diğer aracın geçmesini beklemesi gerekiyor. Bizim şansımıza karşımıza hiç bir araba çıkmıyor ve yavaş yavaşta olsa rahatlıkla bitiş noktasına ulaşıyoruz.

Artık yürümenin vakti geldi. Kısa süren patika yoldan ilerleyip Manastıra ulaşıyoruz.

  • Sümela Manastırının hava sıcaklığı, Trabzon hava durumu ile kıyaslandığında biraz daha serin olabiliyor. Özellikle sabah saatlerinde.

Sümela Manastırı, 1150 metre yüksekte olup, M.S. 365-395 yılları arasında yapıldığı sanılan Rum Ortodoks manastır ve kilisesidir. Manastırın içinde bulunan ve duvarlara çizilen resimlerde, Hz. Meryem’in ve Hz. İsa’nın doğuşu, Hz.Meryem’in ölümü, Havariler, Hz. Adem ve Hz. Hava’nın doğuşu, Cennetten kovuluş gibi bir çok olay anlatılmakta.

Manastırın alt kısımları tadilat sebebi ile kapalı olduğundan sadece üst kısımda dolaşabildik.

Bütün ziyaret boyunca aklımızdan herkes ile aynı soru geçiyordu. “Bu insanlar o zamanki teknoloji ile nasıl böyle bir yer inşa etmişler ?”

Manastırı dolaşıp, manzarayı da doya doya izledikten sonra, bir sonraki durağımız olan Uzungöl‘e gitmeye karar veriyoruz.

Patika yoldan aracımıza ulaştıktan sonra aracımız ile aşağı inerken şansımıza yine hiç bir araba ile karşılaşmıyoruz. Bu arada, geliş yolunda gördüğümüz ve dönüşe sakladığımız ufak şelalede durup fotoğraf çekmeden de yapamıyoruz.

“Uzungöl Gezisi” için Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!