Vefa Bozacısı – İstanbul

1870 yılında Arnavutluk Prizren’den İstanbul’a gelen Hacı Sadık Bey sulu kıvamda olan bozanın bir çok esnaf tarafından satıldığını görür ve evinin altında kendi imkanları ile farklı bir yöntem deneyerek bugün hepimizin içtiği koyu kıvamlı çok hafif ekşi bozayı üretmeye başlar. 6 yıl boyunca kış geceleri omuzunda bakır güğüm ile saray ve çevresini dolaşarak kendi ürettiği bozasını tanıtır. Aradan geçen süre içerisinde artan talep üzerine de 1876 yılında boza ürününün dünyadaki ilk resmi ticarethanesini Vefa semtinde açar. Dükkanın adını da “Vefa Bozacısı” olarak belirler.

Vefa Bozacısı

Bozayı günümüzde bir çok yerde cam şişede alıp içebileceğiniz gibi eğer İstanbul‘da yaşayan biri iseniz veya İstanbul’a gezmek amaçlı gelenlerdenseniz, benim tavsiyem Vefa’ya gitmeniz ve üretildiği dükkanda içmeniz olacaktır. Hatta ben bugüne kadar hiç cam şişeden alıp içmedim. Canım çektikçe gidip bu dükkandan boza içmenin verdiği keyfin yeri de bence ayrıdır.

Şimdi Vefa’ya gittiniz dükkanı buldunuz aldınız bozanızı üzerine isteğe bağlı olarak tarçını döktünüz (ben bol dökenlerdenim) bitti mi ? Bitmedi. Hemen yenir mi ? Yenmez. Öyle ise ne yapıyoruz ? Hemen Bozacının karışında ki kuruyemişçiden sıcak leblebimizi alıyoruz bardağımıza ilave ediyoruz bir güzel karıştırıp kaşık kaşık yemeye başlıyoruz.

Boza

Şimdi o kadar yol geldiniz tamam bir iki bardak bozayıda afiyetle yediniz/içtiniz. Eee ne oldu ? Hemen söyleyeyim. B1-B2-B3-B6 ve B12 vitaminlerini kazandınız. Bitti mi ? Hayır. Hazmettirici özelliğinin yanı sıra süt yapıcı özelliği olduğundan dolayı da hamile hanımlara tavsiye edilen besinler arasında yer alıyormuş kendileri. Ayrıca kolera hastalığının tedavisinde boğaz enfeksiyonlarında da faydası bulunuyormuş.

Afiyet ve şifa olsun 🙂

Adres : Vefa Cad. No: 66 34134 Fatih-İstanbul Telefon : 0 212 519 49 22 İnternet Sitesi : Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!