Zeugma Mozaik Müzesi

zeugma müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi deyip geçmemek lazım tabi ki. Bu müzede bulunan her eser kesinlikle bir Dünya Mirası ve her bir eser kesinlikle birer baş yapıt.Binlerce, Onbinlerce, Milyonlarca ufak taşın bir araya getirilmesi ile yapılmış eserleri görünce ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Zeugma Mozaik Müzesine Nasıl Gidilir ?

Öncelikle şehir merkezinde herhangi bir büfe de bile satılan ve toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz “Kart 27″den alıyorsunuz.

Kart 27

Otobüs durağından “Sümerbank – Otogar” minibüsüne bindiğinizde yaklaşık 15 dakika süren bir yolculuğun ardından Zeugma Mozaik Müzesine varmış bulunuyorsunuz.

Ziyaret Saatleri

Sabah saat 9:00’da açılan müze kış aylarında 17:00’a – yaz aylarında ise 19:00’a kadar haftanın her günü açık.

Müzeye Giriş

Müzeye girişte müze kart (40 TL) geçerli oluyor yada müze kart özelliği taşıyan kredi kartınız var ise bu kartla da giriş yapabiliyorsunuz. Yada ben müze kart kullanmıyorum daha sonradan da işime yaramaz kullanmam diyorsanız giriş ücreti 15 TL.

Zeugmanın Tarihi

Müzeden içeri girdiğinizde sol tarafta bulunan bir oda da Zeugma’nın tarihinin anlatıldığı 12 dakika süren 3D bir film sunuluyor (10 TL).  Bu kısa filmi kesinlikle izlemenizi öneririm.

zeugma 3d film

Kısaca anlatmak gerekirse ;

Zeugma adını; Büyük İskender’in ölümünün ardından, bölünen toprakların içinde geçiş noktalarından biri olan ve Fırat Nehri üzerine M.Ö. 300 yılında kurulmuş ve köprü veya geçiş anlamına gelen Zeugma’dan almıştır. Dönemin kralı Fırat Nehrinin bir tarafına kendi adını taşıyan dev bir şehir kurar ve bu şehrin karşı yakasında bulunan kısmına da eşinin adına küçük bir şehir daha kurulmasını emreder. Bu iki şehri birbirine bağlamak için bir köprü yaptırılır. Dönemin inanışına göre şehri bir elinde şans tekerleği “çarkıfelek” diğer elinde bereketi simgeleyen boynuz taşıyan Fortuna’nın heykeli korumaktadır. Şehir Roma döneminde zenginleşir ve Komagene Krallığı’nın önemli kentlerinden biri halini alır. Zeugma mimari açıdan mucizevi bir şehirdir. Evlerin duvarlarında ve zeminlerindeki mozaikler, görenleri şaşkına çevirecek kadar özenle ve titizlikle yapılmıştır. Bugün Gaziantep’te bulunan eserler, dönemin evlerinin avlusunda yerde veya duvarlarında bulunan eserlerden kurulmuştur.

Bir video ile de süslemek gerekirse 🙂

[kad_youtube url=”https://youtu.be/wt2fuRSZFtg” ]

Müze içerisinde bulunan bütün eserlerin fotoğrafını bıkmadan çekeceğinize eminim. Bende çektiğim birkaç fotoğrafı sizinle paylaşarak ufak bir görsel şölen sunmak isterim.

zeugma müzesi (0) zeugma müzesi (1) zeugma müzesi (2) zeugma müzesi (3) zeugma müzesi (4) zeugma müzesi (5) zeugma müzesi (6) zeugma müzesi (7) zeugma müzesi (8) zeugma müzesi (9) zeugma müzesi (10) zeugma müzesi (11) zeugma müzesi (12) zeugma müzesi (14) zeugma müzesi (16) zeugma müzesi (17) zeugma müzesi (20) zeugma müzesi (21) zeugma müzesi (22)

 Geleceğin Monalizası Çingene Kızı Mozaiği (Gaia)

cingene kızı (3)

Koskoca duvarları kaplayan mozaiklerin yanında ufacık kalmış, ancak ufak boyutuna karşın Gaziantep’in simgesi halini almış, geleceğin Monalizası veya Monalizanın mozaik hali olarak adlandırılan ünlü Çingene Kız Mozaiği…

Halk tarafından kendisine Çingene Kızı adı verilen bu mozaik 1998 yılında yapılan kurtarma kazılarında bulunmuş ve aslında büyük bir duvarı kaplayacak boyutta olan, fakat tüm parçaları bulunamayan bir eserin ufak bir parçasıdır.

cingene kızı (1)

Motifin baş örtüsü ve saç örgülerinden yola çıkılarak kendisine Çingene Kızı denilmekte. Boyutları ufak olmasına karşın Gaziantep şehrinin simgesi halini alan bu eseri gireceğiniz her dükkanda, her sokakta görmeniz mümkün. Zaten bu mozaiğin sergilendiği odaya labirent tarzında karanlık bir koridordan geçerek ulaşıyorsunuz. Odanın içerisinde çalan klasik müzik ve labirentten geçerken bu şaheseri göreceğiniz ana yaklaşmanın vermiş olduğu duygunun inanılmaz olduğunu özellikle söylemek isterim. Tam anlamıyla muhteşem bir sunum…

Gelin Çingene Kız mozaiğinin bulunduğu odaya birlikte girelim 🙂

[kad_youtube url=”https://youtu.be/EH061KDoMWg” ]

Gaziantep gezisi sırasında muhakkak uğramanız gereken Zeugma Mozaik Müzesinde biz yaklaşık 2 saatimizi mozaikler arasında dolaşarak geçirdik. Umarım sizde bu müzeyi dolaşırken hem eserlerin büyüsüne kapılacak hemde keyifli vakit geçireceksiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korunuyor !!